Şafak Üner

MODA: Giyim, davranis, dekorasyon, makyaj gibi alanlarda topluma ya da toplumun genis bir kesimine yaygin ortak tutum ve anlatim ozellikleri butunu.

Tarih Oncesi Donem

Insanoglunun bilinen en eski ikinci ortusu etektir. Tarih oncesi donemlerde etek yalnizca kadinlara ozgu bir giysi degildi. Tum kadinlar ve erkekler etek giyiyorlardi. Her ne kadar etek;skirt kelimesi antik cag argosunda ‘kadin’ demekse de, kimi Antik kulturlerde etek (Spartalilar gibi.) macolugu temsil ediyordu.

Antik Misir

Antik Mısırlıların orijinal kıyafeti, erkek ve kadınlar tarafından giyilen önlüktü. Giydikleri diğer giysi kolsuz gömlektir, bu daha sonraları bir yelekle beraber giyildi. Kadınların gömlek ve önlükleri erkeklerinkinden uzundu, gömlek bileğe kadar ve önlük dize kadar uzanıyordu. Daha sonraki giysiler, hafif gramajlı bir palto ve kadınlar için kaliteli şeffaf kumaştan yapılmış pileli elbisedir.

ANTIK YUNAN:

Helenik Dorlar, Homer devrinden önce ten üzerine sarılan ve omuzda iğnelerle tutturulan dörtgen bir yün kumaş yarattılar. Bu elbise, kadın ve erkekler için aynıydı. İyonlular sayesinde Yunanlılar, şimdi birbirine tutturulup dikilen ve daha sonra katlanan bir tunik olan chiton’u (bir tür yün tunik) benimsediler. Erkeklerin chiton’u kadınlarınkinden kısaydı. Soğuk havalar için himation (pelerin) vardı, bu, yaklaşık 1.5 m genişliğinde ve 3 m uzunluğunda bir kumaş parçasıydı, erkekler tarafından omuza atılarak ve kadınlar tarafından baş üzerine örtü olarak kullanılırdı.

 

Bir yorum yazın.


DEFİLELER