En son Galatasaray Hamamı’nda gerçekleşen “Hammam Decadence” adlı defilesiyle büyük ses getiren Gül Ağış, LUG VON SIGA 2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonunda bu defa ülkemizde etkisini hala sürdüren töre gerçeğine odaklanıyor.

Türkiye’nin özellikle doğu bölgelerinde kız çocuklar okula gönderilmiyor, kendilerinden yaşça büyük erkeklerle aile zoruyla evlendirilerek kendi yazmadıkları bir kaderi yaşamaya mahkum ediliyorlar. Ataerkil toplum yapısının dayattığı bu evliliklerin meşrulaştırılmasına karşı sesini duyurmak isteyen Gül Ağış, LUG VON SIGA’nın 2013 Sonbahar-Kış Koleksiyonu ile bu kız çocuklarının farklı bir hayat umuduna dokunuyor.

Kadınların daha çocukluk çağı sona ermeden, babaları ile yaşıt erkeklerin karısı olmak zorunda bırakılmasına, tüm gelecek hayallerinin yerle yeksan edilmesine eleştirel bir gözle yaklaşan koleksiyonda Gül Ağış farklı dokuları bir arada kullanıyor, geleneksel halı ve kilim desenlerinde saklı Anadolu sembollerini kendi üslubunda yorumlayarak modern çizgilerle birleştiriyor, muhteşem nakış işleriyle tasarımlarına yansıtıyor. Ağırlıklı olarak kaşmir ve ipek gibi kumaşların kullanıldığı “Gözyaşlarım Şahidimdir” koleksiyonunun kadını, kıvrımlarını öne çıkaran kesimlere rağmen gizemli çizgisini muhafaza ediyor.

Evcilik oyununun masumiyetine inat başkalarının tasarladığı bir evliliğe köle olmak zorunda bırakılan kızların sessiz çığlıklarına kulak veren “Gözyaşlarım Şahidimdir” koleksiyonu hikayesini, Ayten Alpün’un objektifinden fotoğraflar ile anlatıyor. Tarihin derinliklerinden günümüz gerçeklerine, farklı ilham kaynaklarından beslenerek iz bırakan koleksiyonlara imza atan Gül Ağış’ın “Gözyaşlarım Şahidimdir” koleksiyonunda styling Hakan Öztürk imzasını taşıyor.

Sergi 17 Nisan 2012 saat 15.00′e kadar Studio 9 ‘da gezilebilir.

Bir yorum yazın.


DEFİLELER