İngiltere’de Kadınlara Eşitlik Partisi (WEP), 16-20 Eylül’de düzenlenecek Londra Moda Haftası öncesinde moda endüstrisinin podyum için ürettiği kıyafetlerin bedenlerinde radikal değişiklikler yapmasını talep etti.

WEP, Moda şirketlerinin minimum bir vücut kitle endeksi belirlemesini talep ederken, kıyafetlerin insanları ‘ulaşılamaz bir zayıflığa’ zorlamasının sona ermesi gerektiği vurgulandı. WEP lideri Sophie Walker, Londra Belediye Başkanı Sadık Khan ile bu konuda bir görüşme yapacağını söylerken, moda endüstrisinin taleplere uymaması durumunda Londra Belediyesi tarafından moda haftasına ayrılan finansmanın kesilmesinin talep edileceğini belirtti.

”HESAP VERSİNLER”

WEP partisi ayrıca moda şirketlerinin neden kıyafet modellerinde ‘ulaşılamaz bir inceliği’ hedef aldıkları konusunda İngiltere’deki Kadınlar ve Eşitlikler Komisyonu’nda ifade vermesini istiyor. Walker, moda endüstrisinin ‘zayıflığa’ dayanan kıyafet kalıpları nedeniyle sağlık sektörüne 1.3 milyar sterlin (5.2 milyar TL) maddi yük getirdiğini ifade etti. Dünyanın moda merkezlerinden biri Fransa, aşırı zayıf mankenlerin podyuma çıkarılmasını yasaklamış, manken ajanslarının sadece belli vücut kitle endeksinin üzerindeki mankenleri çalıştırma zorunluluğu getirmişti. WEP, moda endüstrisinin ‘ince bedeni’ yüceltmesinin tahmin edilenden çok daha fazla etkisinin olduğu görüşünde.

Bir yorum yazın.


DEFİLELER